Фінансові установи ввели обмеження на транзакції, пов'язані з оплатою азартних ігор.


За словами банкіра, такі обмеження можна вважати частиною глобальної стратегії боротьби з нелегальними p2p-переказами.

Фінансові установи запровадили обмеження на операції з категорією бізнесу "Гральний бізнес" за рахунок кредитного ліміту карток. Про це в інтерв’ю агентству УНІАН розповіла Марина Павленко, провідна експертка з фінансового моніторингу "Глобус Банку".

Вона зазначила, що подібні обмеження відповідають постанові НБУ, яка була прийнята на виконання Рішення РНБО від 20 квітня 2024 року з метою протидії негативним наслідкам діяльності азартних ігор в Інтернеті. "Банки впровадили певні налаштування та обмеження, які забороняють здійснення азартних транзакцій за допомогою кредитних коштів", - підкреслила вона.

Згідно зі словами експертки, ці обмеження можна розглядати як складову глобальної стратегії боротьби з нелегальними p2p-переказами. Вона передбачає введення лімітів на кількість і суму транзакцій. Павленко зазначила, що нові можливі обмеження по сумам (до 100 тис. грн на місяць) і кількості транзакцій (30 на місяць) будуть застосовуватися виключно до p2p-переказів (з картки на картку).

При цьому на рахунок можуть надходити інші кошти, такі як заробітна плата, пенсія, стипендія, допомога від родичів тощо. Ці обмеження не стосуються розрахунків у торговельних мережах або придбання будь-яких товарів. Тобто для звичайного власника картки фактично нічого не зміниться: понад 95% громадян не відчують нових "лімітів", - зазначила банкірка.

Вона також розповіла про алгоритм виявлення банком підозрілих транзакцій, здійснюваних з протиправною метою, які також можуть бути пов'язані з участю карткотримача в нелегальних азартних онлайн-іграх.

Так, комерційні банки ретельно аналізують незвичну активність електронних платіжних засобів у порівнянні з іншими періодами (наприклад, раптове збільшення кількості карткових транзакцій у певні дні) та зростання обсягу фінансових операцій, які не підтверджені офіційними документами. Крім того, банки проводять перевірку відповідності операцій з наявними даними про клієнта (його місце роботи, джерело доходів тощо) і досліджують інтернет-ресурси, на яких клієнт купує товари, оплачує послуги або отримує кошти.

"Переважна частина клієнтів, які користуються послугою банку для p2p-переказів, зазвичай здійснює обмежену кількість операцій на невеликі суми. Тому будь-яка підозріла активність з їхнього боку ретельно аналізується. Адже банк може опинитися у складній ситуації або навіть стати співучасником можливих протиправних дій. Репутація фінансової установи вибудовується роками, але може бути зруйнована одним єдиним скандалом", - зазначила Павленко.

Фахівчиня також підкреслила значення дотримання "гігієни клієнта". Вона застерегла від згоди на пропозиції швидкого заробітку через переказ коштів. Для того щоб "заробити", часто пропонується відкрити новий банківський рахунок або передати дані існуючого рахунку з реквізитами та доступом до інтернет-банкінгу іншим особам. За це обіцяють одноразову винагороду або відсотки від суми проведених транзакцій.

Згідно з інформацією, яку надає Павленко, подібні пропозиції часто приймаються пенсіонерами, студентами та людьми з низьким доходом. Вони нерідко не усвідомлюють можливих наслідків своїх вчинків, але, "продаючи" свої особисті дані за невелику суму, такі клієнти можуть зіткнутися з серйозними проблемами.

"Регулятор має намір створити централізовані реєстри, де фіксуватимуться дані осіб, які брали участь у подібних схемах. Цю інформацію використовуватимуть усі учасники банківського та фінансового ринків. Відповідно, громадяни, які потрапили на гачок шахраїв, можуть зіткнутися з обмеженням доступу до банківських послуг та, можливо, матимуть труднощі з працевлаштуванням. З цієї причини ми рекомендуємо завжди бути обачними: невелика вигода не варта втрати фінансової свободи", - підсумувала Павленко.

Як повідомляє УНІАН, Національний банк має намір запровадити обмеження на перекази між фізичними особами з картки на картку у вихідні дні. На даний момент розглядаються ліміти на суму та кількість таких операцій - 100 тисяч гривень та 30 операцій на місяць відповідно. Ця необхідність виникла через суттєве збільшення кількості шахрайських дій з банківськими картками та поширення онлайн-казино.

Related posts